رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: طبق آخرین سرشماری تعداد آهوان سطح جزیره کیش به حدود یک هزار راس رسیده است.
کد خبر: ۱۱۲۶۴۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۱ 14 September 2023

به گزارش تابناک جزیره،  مریم محمدی با بیان اینکه نخستین آهوان در سال ۱۳۶۳ وارد جزیره کیش شدند، اظهار کرد: در آن سال فقط ۳۰ راس آهو وارد جزیره شده بود که تا به امروز در هر سرشماری تعداد آن افزایشی بوده است.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰۰ راس از این تعداد در منطقه حفاظت شده نگهداری می‌شوند، افزود: حدود ۸۰۰ راس دیگر نیز در مناطق بکر جزیره کیش به صورت آزادنه زندگی می‌کنند.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش در رابطه با چرای دام‌ها و استفاده آنه از ابشخور آهوان در برخی از مناطق خارج از محدوده حفاظت شده، بیان کرد: با توجه به اینکه این اتفاق می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود، اداره دامپزشکی باید ضمن پایش مداوم، نسبت به واکسیناسیون دام‌های سطح جزیره توجه ویژه‌ای داشته باشد.

محمدی ادامه داد: ۱۲ آبشخور در سطح جزیره کیش برای آهوان احداث شده است و تعدادی نیز در دست احداث است.

وی در پاسخ به اینکه «آیا تاکنون آهوان سطح جزیره کیش با بیماری خاصی درگیر بوده‌اند؟» گفت: خوشبختانه در پایش‌های انجام شده، چنین موردی تاکنون به ثبت نرسیده است.

«محمدی» با تاکید بر اینکه مردم باید به طور جد از رها کردن باقی غذا‌های خود در مناطق بکر جزیره برای تغذیه آهوان، خودداری کنند، اظهار کرد: اقدام علاوه بر اختلال در سیستم غذایی می‌تواند منجر به مرگ این پستانداران شود.

 تردد آزاد آهوان در سطح جزیره کیش، یک جاذبه گردشگری برای این منطقه محسوب می‌شود.
منبع/ایرنا

 
برچسب ها: جزیره کیش
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار