مرکز خرید لاکچری با برندهای تحریمی در کره شمالی تعجب برانگیز شد!

کره شمالی یک مرکز خرید لوکس را در پیونگ یانگ افتتاح کرده که با وجود تحریم های سازمان ملل در آن برندهای مشهوری دیده می شود.

به گزارش فرارو، این مرکز خرید که دزونگ Daesong نام دارد به تازگی در پایتخت کره شمالی کار خود را آغاز کرده است و تصاویر منتشر شده از داخل این مرکز حاکی از فروش محصولات آدیداس، نایکی، تیسوت، رولکس، فیلا و ... است.

باوجود اینکه کره شمالی از سال 2006 و پس از نخستین آزمایش هسته ای خود از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم شد و هر گونه استفاده، خرید و انتقال مواد، ملزومات، تجهیزات و تکنولوژی که منجر به توسعه برنامه موشکی این کشور شود محصولات ارائه شده در این مرکز خرید تعجب بسیاری را برانگیخته است.

با این حال کره شمالی یکی از بزرگترین شرکای تجاری چین است و بعید نیست که بخشی از محصولات این مرکز از چین وارد خاک کره شمالی شده باشد. یک احتمال نیز وجود دارد که این محصولات اصل نبوده و چین از روی برند اصلی آن را ساخته باشد که احتمال ضعیفی است.

این کالاها اصل باشند یا تقلبی تصاویر اثبات می کند که تقاضا برای تجملات غربی در بین بخشی از مردم کره شمالی وجود دارد و این خلاف ایدئولوژی این کشور در مورد ملی گرایی است.

از دیگر محصولاتی که در فروشگاه و مرکز خرید دزونگ به چشم می خورد لوازم برقی شامل سونی، زیمنس و پاناسونیک است.

مارکوس بل یک کارشناس مسائل کره شمالی از دانشگاه شفلید با طرح این سوال که چگونه رژیم کیم سیاست خود را با مارکهای گرانقیمت آشتی داده است گفت: فروشگاه دزونگ مقادیر قابل توجهی کالاهایی که تحت تحریم سازمان ملل هستند ارائه کرده است. اکثر افرادی که برای خرید به این فروشگاه مراجعه می کنند از وضعیت معیشتی خوبی برخوردار هستند و شهروندان معمولی بعید به نظر می رسد حتی از این فروشگاه بازدید کنند.

این کارشناس گفت: آیا خرید محصولات آمریکایی خیانت به حزب و کشور نیست؟ آیا قرار است گشایش اقتصادی یکی از بسته ترین کشورهای جهان را مشاهده کنیم؟

رسانه های دولتی می گوید این مرکز خرید توسط معماران برتر کره شمالی ساخته شده است.

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)