رئیس مرکز بهداشت جزیره قشم از خطر ورود پشه آئودس به کشور خبر و آن را خطرناک‌تر از پشه مالاریا دانست.
کد خبر: ۷۹۴۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳ 05 November 2019

به گزارش تابناک کیش، دکتر حمیدرضا بهزادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قشم اظهار داشت: پشه آئودس عامل بروز بیماری‌های خطرناکی مانند تب دانگی (تب استخوان‌شکن)، چکین‌گونیا و زیکاست که درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با آن کنترل ناقل این بیماری است.

وی در ادامه توضیح داد: شیوع این بیماری در کشورهای همسایه ایران به ویژه در کشور پاکستان بسیار زیاد بوده که رفت و آمد مسافران از کشورهای آسیایی و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس به ایران احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.

این مقام مسئول با اشاره به مکان زیست این حشره خطرناک تصریح کرد: محل تجمع پشه آئوس انواع لاستیک‌های ماشین، همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو و آب‌های راکد است که همگی باید با جدیت و احتمام بسیار زیاد مراقب این پشه باشند.

رئیس مرکز بهداشت جزیره قشم خاطر نشان ساخت: با توجه به اینکه این پشه بسیار خطرناک است اما قدرت پروازی کمی دارد و روز‌گز هست (به معنای فغالیت و گزیدگی در روز ) که می‌توان با توجه به این خصیصه نسبت به از بین بردن آن‌ها اقدامات لازم را انجام داد.

بهزادی تاکید کرد: بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، بسیاری از کشورهای همسایه مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس، آذربایجان، ارمنستان و به ویژه پاکستان درگیر بیماری ناقل با آئوس شده‌اند در ایران خوشبختانه هنوز گزارشی از این بیماری در افراد دریافت نشده است.

وی با تاکید بر احتمال وجود این پشه به دلیل رفت و آمد مردم جزایر به کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: در پاکستان این بیماری تلفات انسانی داشته و بسیار شایع شده که به دلیل فاصله کم مرزی و جغرافیایی با استان هرمزگان احتمال ورود این پشه و بروز بیماری بسیار زیاد است.

رئیس مرکز بهداشت جزیره قشم افزود: یکی از بهترین راه‌های مقابله با این بیماری بهسازی است به این معنی که با رعایت برخی نکات مانند جلوگیری از تجمع زباله، آب‌های راکد و یا دپوی لاستیک‌های فرسوده مکان زیست و تجمع این پشه را از بین ببریم.

مقام مسئول با تاکید بر اینکه جلوگیری از شیوع این بیماری نیاز به خرد و اهتمام جمعی دارد گفت: جلسات متعددی با حوزه‌های مختلف مربوط به علوم پزشکی و بهداشت و سلامت گرفته شده و در اقدامی دیگر جلساتی با شوراهای روستایی و دهیاری‌های جزیره قشم نیز برگزار شده است.

بهزادی در ادامه توضیح داد: پایه اصلی در این اطلاع‌رسانی آموزش به مردم بود که با جدیت در حال انجام است و امیدواریم شوراهای روستایی و مردم استقبال بیشتر و بهتری داشته باشند.

وی در پایان با یادآوری اینکه اقدامات زیادی در راستای جلوگیری از ورود این پشه در حال انجام است گفت: یکی از این اقدامات جلوگیری از ورود گیاهان بامبو به شهرستان و ممنوعیت ترخیص ان از طریق گمرک همچنین طی یک حرکت همه جانبه با دستگاه‌های دیگر جمع‌آوری لاستیک‌های دپو شده در حال انجام است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: