وزیر امور اقتصادی و دارایی:
کیش - ایرنا - وزیر امور اقتصاد و دارای تاکید کرد: مناطق آزاد باید آزاد باشد و قانون قانون چگونگی اداره این مناطق بشکل کامل اجرا شود.
کد خبر: ۷۰۱۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵ 09 January 2019

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت فرهاد دژپسند در نشستی با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد با تاکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در دوران تحریم، افزود: امکانات مبادلات تجاری و اقتصادی در محدوده این مناطق باید فراتر از موقعیت سرزمین اصلی فراهم شود .
وی تحقق صادرات، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی و اصلاح فضای کسب و کار را رویکرد جدید دبیرخانه شورایعالی و مناطق آزاد عنوان کرد و به حفظ ثبات بازار ارز تاکید نمود. 
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به توسعه مناطق آزاد و موفقیت آنها در سایر کشورها به خصوص همسایگان ما گفت: باید عدم نگاه مثبت به مناطق آزاد در کشور آسیب شناسی شود تا مشکلات موجود را ریشه یابی و آنها را مرتفع کنیم.
در این نشست مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارائه گزارشی از عملکرد مناطق آزاد در دوره دولت اول تدبیر و امید گفت: ارزش ریالی صادرات کشور از ١٩٢ میلیون دلار در سال ٩٢ به ١ میلیارد و ٥٠ میلیون دلار در سال ٩٦ رسید و در تلاشیم با همه موانع و مشکلات پیش آمده در فضای اقتصادی کشور این روند مثبت همچنان ادامه یابد.
مرتضی بانک، اشتغال ایجاد شده در مناطق آزاد که بالغ بر 285 هزار نفر است را ماحصل حضور 1600 واحد تولیدی خدماتی در این مناطق دانست و گفت: برنامه های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کارهای نوین در مناطق در دست اقدام است که ظرفیت اشتغال طی سال های آتی قطعا گسترش خواهد یافت.
وی افزود: مناطق آزاد بدون بهره مندی از بودجه دولتی طی ٥ سال، ده هزار میلیارد درآمد داشته که ٥٠ درصد آن صرف پروژه های عمرانی و تکمیل زیرساخت های مناطق شده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ذکر این نکته که منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می ماند از دخالت دستگاه ها و نهادها در امور مناطق و نقص صریح قانون اظهار تاسف کرد.
در بخشی از این نشست مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد نیز گزارش کوتاهی از مشکلات و موانع خود مطرح نمودند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار