یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «عربستان در حدی نیست که بخواهد به ایران حمله کند» گفت: عربستان برای اسرائیل و آمریکا نقش بازی می‌کند.
کد خبر: ۵۲۳۴۳۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰ 13 November 2017
به گزارش تابناک : ابوالفضل حسن‌بیگی با بیان اینکه «فروش سلاح یکی از مهمترین درآمدهای آمریکا است» گفت: آمریکا برای افزایش مشتری خرید اسلحه از هیچ اقدامی چشم پوشی نمی‌کند که آخرین نمونه آن افزایش تنش با کره شمالی و به دنبال آن فروش سلاح به کره جنوبی و ژاپن است.
وی ادامه داد: آمریکا بزرگترین شکست را در طول تاریخ در خاورمیانه متحمل شده است. به همین دلیل هر دوره با ایجاد گروه‌های تروریستی همچون القاعده، طالبان و اکنون داعش می خواهد که بستری برای فروش سلاح فراهم کند. اما در این راه موفق نشد و خوشبختانه سوریه و عراق تجزیه نشدند. نتیجه آن است که آمریکا ۲۰ هزار میلیارد دلار بدهی دارد.
حسن‌بیگی اضافه کرد: آمریکا برای فروش سلاح به این نتیجه رسید تا مسیر جدیدی ایجاد کرده که از قِبَل آن بتواند حداکثر برداشت و سوء استفاده از بنیه مالی عربستان و غارت اموال مردم این کشور را انجام دهد. آن هم عربستانی که مشکلات داخلی بسیاری دارد و این بهترین فرصت برای غارت اموال عربستان است.
به گفته وی وضعیت آشفته عربستان با مصادره اموال شاهزاده‌ها به بهانه مبارزه با فساد در کنار جریان سیاسی به هم ریخته داخلی این کشور شرایطی را فراهم آورده که حکمرانان عربستان نتوانند به درستی تصمیم گیری کرده و محتاج آمریکا و اسرائیل شوند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: از طرف دیگر آمریکا می داند با شکست دیگر در خاورمیانه دوستان خود را در سراسر دنیا از دست خواهد داد. امروز دنیا از شکست‌های آمریکا و انزوایش در خاورمیانه مطلع است؛ آن هم آمریکایی که با استراتژی ایجاد خاورمیانه جدید آمد و امروز با شکست های پی در پی مواجه شده است.
حسن‌بیگی اختلال در شرایط داخلی لبنان را به عنوان مسیر جدید آمریکا برای ایجاد تنش در خاورمیانه عنوان و تصریح کرد: لبنان کشوری است که طی چند سال گذشته همواره کنار مردم فلسطین بوده و با رژیم صهیونیستی مقابله کرده است. آمریکا با آگاهی از این شرایط به این نتیجه رسید که برای حضور در منطقه چاره‌ای جز ایجاد تنش در لبنان ندارد. چون امروز جریان مقاومت و کشورهایی همچون سوریه، عراق، یمن، لبنان و روسیه پشت به آمریکا کرده و در مقابل آمریکا نقش ایفا می کند. اینها همه آمریکا را به این جمع بندی رساند که در لبنان اغتشاش ایجاد کند، خوشبختانه دولتمردان لبنانی با رصد دقیق شرایط و اطلاعات در دام آمریکا نیفتادند و شورشی در لبنان به وجود نیامد.
وی ادامه داد: امروز ملت لبنان برای حفظ این کشور و مقابله با رژیم صهیونیستی اعلام کرده نیاز به سلاح حزب‌الله دارد و حزب‌الله جزئی از ملت لبنان است که توانست با داعش مقابله کرده و از ورود این گروه تروریستی به لبنان جلوگیری کند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به استعفای سعد الحریری گفت: درباره استعفای سعد الحریری نیز بررسی‌ها حکایت از آن دارد که او را در عربستان تحت الحفظ نگه داشته‌اند تا بتوانند در داخل لبنان اغتشاش ایجاد کنند. از طرف دیگر خاندان الحریری بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار سرمایه در عربستان دارند و عربستان نیز بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به این خاندان بدهکار است. طبیعتا با حذف حریری می توانند، سودجویی کنند.
حسن‌بیگی ادامه داد: این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که جریان داخلی عربستان به هم ریخته است. شاهزاده‌های مخالف بن سلمان از یک سو و شکست عربستان در یمن و به دنبال آن از دست دادن اموال این کشور شرایطی را ایجاد کرده که حکمرانان سعودی تنها بخواهند از طریق فرافکنی و تبدیل مشکلات داخلی به دشمن خارجی خود را از این باتلاق نجات دهند. در این راه ایران تنها کشوری است که می تواند مورد حمله سعودی‌ها در همگامی با اسرائیل و آمریکا قرار گیرد.
وی توضیح داد: ایران در حمایت از مقاومت و سرکوب داعش در عراق و سوریه آن‌هم بنا به خواست دولت‌های این دو کشور نقش اول را بازی کرده و پیروز شده است. عربستان که به خوبی از این موضوعات آگاه است و با شرایط نابسامان داخلی و نبود انسجام دست و پنجه نرم می کند، در لفاظی‌ها تلاش می نماید که به هم ریختگی کشورش را به دشمن خارجی یعنی ایران تبدیل کند و مقامات این کشور برای دلخوشی آمریکا و اسرائیل صحبت‌هایی را مطرح نماید.
حسن‌بیگی ادامه داد: وزیر خارجه عربستان اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرده است. او کسی است که اکثر مطالبش از سوی سفارت اسرائیل و آمریکا دیکته می شود و خود می داند که ایران کشوری قدرتمند است و احدی نمی تواند به ایران حمله کند.
وی با یادآوری اینکه «سه کانال و تنگه استراتژیک جهان از پنج کانال در اختیار جبهه مقاومت است» گفت: تنگه هرمز در اختیار ایران است. لذا اگر تیری از اسلحه‌های عربستان خارج شود، تنگه هرمز بسته خواهد شد. باب المندب در اختیار حوثی‌ها به عنوان جزئی از جریان مقاومت است. کانال سوئز نیز در اختیار کشور مصر است که دولت و ملت مصر امیدی به آمریکا نداشته و هر درخواست آمریکا و عربستان را رد کرده و حتی اعلام کرده در جبهه مقاومت علیه اسرائیل است. به طوری که حتی هر لحظه امکان انقلاب در مصر وجود دارد.
حسن بیگی با اشاره به اتهامات عادل الجبیر علیه ایران گفت: حرف‌های بی پایه و اساس و خلاف قواعد بین‌المللی و هر نوع تهمت و سخن گفتن نمی تواند بار حقوقی در سطح بین‌المللی داشته باشد. آنها با این حرف‌ها به دنبال پیدا کردن خود هستند تا مشکل داخلی‌شان را گردن دیگران بیندازند. انگار عربستان تبدیل به مهره‌ای برای نقش بازی کردن اسرائیل و آمریکا شده است. قطعا عربستان در حدی نیست که بخواهد به ایران حمله کند.
وی یادآور شد: عربستان فراموش نکند که در جنگ هشت ساله از ایران شکست خورده است. آن‌هم در دورانی که حداکثر امکانات ما از امکانات محدود دوران شاه بود. امروز ایران در مباحث دفاعی به قدرت برتر دنیا تبدیل شده است. پس عربستان فکر نکند که با چند هواپیمایی که از آمریکا خریده می تواند برای ایران خطری ایجاد کند و مقابل جمهوری اسلامی ایران بایستد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: ارتش عربستان که در یمن با کمک امارات و با به کار گرفتن ده ها نظام اجاره‌ای مقابل حوثی‌ها شکست خورد، چطور می خواهد مقابل کشور قدرتمند ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت و بنیه دفاعی قوی عرض اندام کند. طبیعتا این صحبت‌ها تنها لقلقه زبان است که در طول ۴۰ سال گذشته مطرح شده اما از آن زمان تاکنون ایران هر روز قدرتمندتر و عربستان ضعیف‌تر و فشل‌تر شده است.
حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه «دنیا نیز دیگر برای تهدیدات عربستان و آمریکا ارزشی قائل نیست» گفت: در گذشته با هر سخن و تهدید عربستان و آمریکا قیمت‌ها به خصوص قیمت نفت بالا و پایین می شد اما امروز آنقدر این حرف‌ها مضحک است که هر نوع تهدیدی در وضع اقتصادی به خصوص نفت تاثیری ندارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت شانتاژها و برخوردهای سخیف و کلمات مضحک و بچه گانه که از زبان مقامات امارات و عربستان شنیده می شود، بحث روانی بیش نیست.


منبع : دیده بان ایران 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: