رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه حمله سایبری به سامانه‌های معاملاتی بورس و سیستم‌های با اهمیت بازار سرمایه را تکذیب کرد.
کد خبر: ۴۵۲۶۵۵
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۴ 03 July 2017
به گزارش تابناک : احمد سحرخیز، اظهار داشت: این حملات صرفا بر روی درگاه‌های اطلاع‌رسانی برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌ها که دارای ساختار نرم افزاری مشابه و آسیب پذیری مشترک بوده اند، صورت گرفته است.
وی افزود: این حمله از نوع تغییر ظاهر و محتوای سایت (Defacement) بوده و صرفا در حد قرار دادن یک تصویر و یک متن کوتاه از جانب هکر بوده است؛ که در لحظات اولیه پس از وقوع، اثر حمله دفع شد.
سحرخیز ادامه داد: همه وب‌سایت‌هایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، از سیستم مدیریت محتوای DotNetNuke استفاده می‌کردند و به دلیل وجود ضعف امنیتی در این سیستم، امکان نفوذ به آن‌ها فراهم شده است. علت این حملات که عمدتا ضعف در پیکر‌بندی بوده، شناسایی شده و نکات فنی مورد نظر جهت پیشگیری از وقوع مجدد این گونه حملات به متولیان سامانه‌های مذکور اعلام شده است.
وی تصریح کرد: البته که این گونه نکات دفاع سایبری، به تفصیل و در قالب الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه قبلا نیز به متولیان سامانه‌های مذکور اطلاع رسانی شده بود که متاسفانه به دلیل غفلت برخی از شرکت‌ها در اجرای آن‌ها، با چنین تهدیداتی روبرو شده‌اند. سایر جزییات فنی این حمله سایبری که توسط گروهی به نام Team System Dz صورت گرفته، در دست بررسی است.
سحرخیز در ادامه تاکید کرد: این حملات هیچ گونه ارتباطی با زیرساخت‌های اصلی بازار سرمایه و سیستم‌های معاملاتی بورس نداشته و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه همچنین تصریح کرد: این حملات بر روی بسیاری از وب سایت‌ها در کشورهای مختلف انجام شده و هدف حمله صرفا ایران نبوده است.
وی یادآور شد؛ مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه ضمن سیاست گذاری و تدوین الزامات امنیت اطلاعات و ابلاغ آن به شرکت‌های بازار سرمایه، همواره در راستای ارتقاء امنیت اطلاعات این حوزه در تلاش است. با اقدامات انجام شده توسط این مرکز، بسیاری از تهدیدات و حملات سایبری در سطح بازار سرمایه شناسایی و برطرف شده اند.
سحرخیز در پایان از رسانه‌ها خواست تا از انتشار اخبار خلاف واقع در این خصوص جلوگیری کرده و صرفا به اخباری که از طریق مبادی رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می‌شود، توجه کنند.

منبع : تسنیم 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: